Wiercenie studni głębinowych – metody.

Wiercenie studni głębinowych – czy warto?

Nie każdy wie, że mieszkając we własnym domku jednorodzinnym, nie zawsze musimy polegać wyłącznie na dostawcy wody z wodociągów. Jeżeli chcemy cieszyć się krystalicznie czystą wodą w naszym kranie, która nie będzie zawierała w sobie niepotrzebnej chemii, będąc zdrową dla nas i naszych najbliższych warto zastanowić się nam usługa, jaką jest wiercenie studni głębinowych. Pozyskiwana do naszego gospodarstwa domowego w ten sposób woda jest zazwyczaj pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a zawiera ważne dla życia i zdrowia makroelementy. Często nie potrzebujemy do tego procesów uzdatniania wody, gdyż woda ta spoczywa na tyle głęboko, że grunt tworzy warstwę izolacyjną chroniąca ją przed zanieczyszczeniami. Jednak wiercenie studni głębinowych to różne sposoby wiercenia, a jedną z nich jest metoda płuczkowa.

Wiercenie studni głębinowych metodą płuczkową.

Metoda płuczkowa to jedna z najpopularniejszych od lat metod, stosowanych nie tylko przy wierceniu studni, ale także odwiertach geotermalnych. Wiercenie studni głębinowych metodą płuczkową to przede wszystkim charakterystyczna praca, jeżeli chodzi o sposób usuwania zwiercin. Jak można się domyślić, podczas wiercenia studni następuje usuwanie zwiercin na bieżąco za pomocą płuczki wiertniczej. Co ciekawe, nie musi to być metoda wykorzystująca wyłącznie wodę. Płukanie następuje za pomocą takich mediów, jak różnego rodzaju ciecze, a nawet gazy. Podczas tego procesu usuwane są nie tylko fragmenty gruntu i złóż, które opadają na dno, ale także chłodzone jest wiertło i pozwala to na oczyszczanie go. Jest to najszybszy sposób na wiercenie studni głębinowych zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

Wiercenie studni głębinowych metodą udarowo – obrotową.

Metoda udarowo – obrotowa to dużo mniej popularny sposób używany podczas wiercenia studni głębinowych. Stosowana jest zwykle podczas procesu mającego na celu wywiercenie studni w wyjątkowo twardym podłożu. Tak – warto jest wiedzieć, że nawet twarde podłoże pozwala na wywiercenie własnej studni głębinowej, a tym samym nie musimy polegać na uzdatnianiu wody z wodociągów i zastanawianiu się, ile procesów musiał ona przejść, zanim trafiła do naszych kranów. Podczas wiercenia metodą udarowo – obrotową, używane są potocznie mówić wielkie młoty i wiertła hydrauliczne. Jest to także nieco dłuższa metoda niż płuczkowa, ponieważ wszelkie zwierciny opadają na dno studni i muszą być usuwane w odrębnym procesie, a nie na bieżąco. Cenowo także wychodzi o wiele drożej, dlatego jeżeli tylko można stosuje się wiercenie za pomocą metody płuczkowej.