Dbanie o czystość fotowoltaiki: mycie paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne wymagają regularnego czyszczenia, aby zachować wydajność. Istnieją dwa sposoby czyszczenia panelu słonecznego. Pierwszym z nich jest użycie roztworu wodnego, który jest rozpylany na panel. Inną metodą jest użycie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Pierwsza metoda zużywa mniej wody niż druga, ale trwa dłużej, ponieważ musi być wykonywana ręcznie. Druga metoda zużywa więcej wody niż pierwsza, ale jest automatyczna i nie wymaga ręcznej interwencji.

Jak zapobiegać gromadzeniu się brudu na panelach słonecznych

Na wydajność panelu słonecznego może mieć wpływ kurz, brud i inne cząstki, a to wpływa to na koszt produkcji energii słonecznej. Aby temu zapobiec, panele należy regularnie czyścić. Czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych jest pracochłonne i zwykle jest wykonywane przez profesjonalistę. Odkamienianie modułów fotowoltaicznych odbywa się również wiosną i jesienią, ponieważ moduły fotowoltaiczne nie nagrzewają się bardzo i można je bezpiecznie czyścić. Unikaj czyszczenia gorących komór, ponieważ mogą eksplodować. Więc pora dnia też jest ważna. Panele fotowoltaiczne najlepiej czyścić wcześnie rano lub wieczorem.

Odpowiedni sprzęt do czyszczenia paneli słonecznych jest niezbędny

Do czyszczenia należy używać wyłącznie wody demineralizowanej lub wody demineralizowanej i specjalnych preparatów. Chociaż można znaleźć informacje o używaniu środka do czyszczenia, mydła lub octu. Samo czyszczenie należy wykonać miękką gąbką lub szczotką (na przykład nylonową).

Jak czyścić i myć panel słoneczny

Dokładne czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych jest łatwiejsze, niż myślisz. Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie stawaj na panelach. Dlatego większość instalacji wymaga użycia bezpiecznego sprzętu wspinaczkowego. Nie czyścić panelu słonecznego częściej niż dwa razy w roku. Nadmierny brud może zmniejszyć moc wyjściową. Szybko i skutecznie należy również usuwać miejscowe zanieczyszczenia ptasimi odchodami, ponieważ są one silnie korozyjne i mogą trwale uszkodzić powłokę modułów fotowoltaicznych. Istnieją różne opinie na temat tego, kiedy najlepiej serwisować instalację fotowoltaiczną. Oczywiście jesień to najlepszy czas na czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych. Wybór tego okresu nie tylko zapobiega gromadzeniu się zgniłych liści na panelach, ale także maksymalizuje zimową wydajność czystych paneli fotowoltaicznych. Mówiąc o zimie, nie zaleca się odśnieżania elektrowni słonecznych. Po pierwsze, nie pozostaje tam długo, przeciwstawiając się grawitacji spadzistego dachu i prostokątnych paneli. Po drugie, zimowe słońce bardzo skutecznie topi śnieg, aby dotrzeć do powierzchni modułu.