Leczenie hazardu – najważniejsze informacje.
Leczenie hazardu – o uzależnieniach ogólnie.
Uzależnienia nie są niczym nowym. Przez tysiące lat ludzkość korzystała z pewnych substancji lub możliwości, które ostatecznie doprowadzały do tego, że nie mogli bez nich normalnie funkcjonować. Dziś mamy dużo większą świadomość tego, czym są uzależnienia, kiedy należy się zaniepokoić… a mimo to, gdy w nie wpadamy lub zauważamy u osoby bliskiej, często jest już zdecydowanie za późno, by samemu z nimi zerwać. Ośrodki leczenia uzależnień przekazują smutne statystyki pokazujące, jak wiele osób boryka się z uzależnieniami i potrzebami terapii. Leczenie hazardu, czyli uzależnienia opisanego tutaj https://alkovip.pl/uzaleznienie-od-hazardu-wszystko-o-leczeniu-hazardu/, czy terapie alkoholowe to skutki zachowań, które miały „tylko” na początek zamaskować inne problemy osobiste lub zawodowe, które miały być później rozwiązane. Olbrzymie dawki stresu, lęki przed przyszłością, a w ostatnim czasie pandemia sprawiły, że uzależniamy się w rekordowych ilościach. Są to zarówno uzależnienia fizyczne, jak i behawioralne.
Leczenie hazardu – jak wygląda nałóg i jakie są jego skutki?
Terapia uzależnień od gier hazardowych to potrzeba, której istnienia nie można odmówić. Osób uzależnionych od hazardu pojawia się coraz więcej, co związane jest w dużej mierze z tym, że nie potrzebują już chodzić do kasyn i miejsc z grami. Wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową i można zagrać w każdą możliwą odmianę gry. Co gorsze w takich momentach nasze zakłady pieniężne nie są w formie fizycznej, tylko pobierane z konta lub karty, a to nawet dla człowieka bez nałogów pułapka na wydanie dużo większej ilości niż powinien lub mógł sobie pozwolić. Osoby zgłaszające się na leczenie hazardu często mówią o tym, jak wydały na grę cały rodzinny majątek, zadłużyły się na kosmiczne kwoty w bankach, albo nawet zdarzyło im się kogoś oszukać lub ukraść, albo wyłudzić pieniądze. Mowa tu o osobach, które przed wpadnięciem w nałóg, nawet, by nie pomyślały o takim zachowaniu, a wręcz potępiających je. Niestety są to na tyle niszczące życie konsekwencje, że w grupie uzupełnionych od hazardu wiele osób popełnia samobójstwo, zanim trafi na leczenie.
Leczenie hazardu – jak wygląda terapia?
Aby leczenie hazardu w ogóle mogło się rozpocząć chory musi sam zgłosić się do odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień, który oferuje terapie dla osób w tym nałogu. Tak jak przy każdym typie uzależnień i terapii z nimi związanych, pierwszym krokiem jest przyznanie się do nałogu. Dopiero wtedy terapeuta może dobrać odpowiednie leczenie, ułożyć schemat działania oraz pomóc uzależnionemu odnaleźć lub zaproponować odpowiednie grupy wsparcia.