Jakie są źródła dźwięku?

Jakie są źródła dźwięku?

Dźwięki wokół nas

Dźwięki otaczają nas na co dzień. Gdzie byśmy nie byli, obecne są wszędzie. Słyszymy je w środowisku naturalnym, w przestrzeni miejskiej, w domu i w samochodzie. Możemy je zarejestrować za pomocą wszelkiego rodzaju urządzeń audio. Wszystkie te dźwięki mają swoje źródła. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Źródła naturalne

Źródłem dźwięku w środowisku naturalnym są m.in. ptaki, ryby, owady, ssaki, rzeki, woda, wiatr, wulkan i wiele innych żywych organizmów oraz zjawisk naturalnych. Wszystkie te elementy połączone ze sobą tworzą jedną z najpiękniejszych muzyki, jaką można usłyszeć – dźwięki natury. Aby zarejestrować je wszystkie, wystarczy odpowiedni sprzęt i czas.

Źródła sztuczne

Źródła dźwięku sztucznego są niewątpliwie najbardziej rozpowszechnione. Są one obecne wszędzie – w domu, w samochodzie, w przestrzeni miejskiej. Wszelkiego rodzaju odtwarzacze muzyczne, głośniki, radioodbiorniki, strumieniowe usługi muzyczne, mp3 i inne urządzenia audio tworzą dźwięki sztuczne.

Źródła komputerowe

Źródła dźwięku komputerowego to wszelkiego rodzaju programy, sprzęty i interfejsy audio stosowane w komputerach. Może to być programy do tworzenia muzyki (takie jak Pro Tools, FL Studio itp.), sprzęty służące do nagrywania i odtwarzania dźwięku (takie jak karty dźwiękowe, interfejsy audio itp.) oraz oprogramowanie do tworzenia lub edycji muzyki (takie jak Ableton Live, Logic Pro X itp.).

Źródła akustyczne

Źródła dźwięku akustycznego to wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne. Od prostych instrumentów perkusyjnych po skomplikowane instrumenty elektroniczne. Wszystkie te instrumenty służą do generowania dźwięku za pomocą drgań powietrza. Każdy z nich ma swój charakterystyczny dźwięk, który może być wykorzystany do tworzenia muzyki.

Źródła wizualne

Źródła dźwięku wizualnego to wszelkiego rodzaju efekty wizualne, takie jak animacje, teledyski, filmy i inne. Mogą one być generowane za pomocą komputerów lub wykorzystywane do tworzenia muzyki wideo. Wszelkiego rodzaju efekty świetlne, grafiki i animacje generują dźwięki, które mogą być wykorzystywane w celu wzbogacenia muzyki.

Źródła elektroniczne

Źródła dźwięku elektronicznego to wszelkiego rodzaju syntezatory, moduły brzmieniowe, samplery i inne urządzenia elektroniczne służące do tworzenia dźwięków. Do tworzenia muzyki można wykorzystać wszelkiego rodzaju syntezatory analogowe i cyfrowe, samplery, syntezatory wirtualne, syntezatory impulsowe, syntezatory fonemowe i wiele innych.

Źródła dźwięków transmisyjnych

Źródła dźwięków transmisyjnych to wszelkiego rodzaju urządzenia audio, takie jak mikrofony, słuchawki, głośniki i inne urządzenia przesyłające dźwięk. Mogą one być wykorzystywane do nagrywania, odtwarzania lub przesyłania dźwięków z jednego miejsca do drugiego.

Źródła dźwięków przetwarzanych

Źródła dźwięków przetwarzanych to wszelkiego rodzaju oprogramowania do edycji i przetwarzania dźwięku. Mogą to być programy do nagrywania, edycji i przetwarzania dźwięków, takie jak Pro Tools, Cubase, Ableton Live itp. Oprogramowanie to może być wykorzystywane do tworzenia, edycji i przetwarzania dźwięków zgodnie z potrzebami użytkownika.

Źródła dźwięków wirtualnych

Źródła dźwięków wirtualnych to wszelkiego rodzaju oprogramowanie do tworzenia, edycji i przetwarzania dźwięków. Do tej kategorii należą syntezatory wirtualne, samplery, instrumenty wirtualne, oprogramowanie do tworzenia muzyki, oprogramowanie do przetwarzania dźwięków i wiele innych. Oprogramowanie wirtualne może być wykorzystywane do tworzenia dźwięków trójwymiarowych, symulacji dźwięków naturalnych, symulacji dźwięków syntetycznych i wiele innych.

Podsumowanie

Jak widzimy, istnieje wiele różnych źródeł dźwięku. Każde z nich może być wykorzystywane w celu tworzenia muzyki lub do rejestrowania dźwięków otaczającego nas świata. Oczywiście, istnieją również inne źródła dźwięku, takie jak głosy ludzkie, dźwięki maszyn i inne, jednak te omówione powyżej są najbardziej powszechne.Jeżeli chcesz poznać szczegółowe źródła dźwięku – koniecznie kliknij w link, który pomoże Ci uzyskać informację odnośnie tego tematu : http://www.bruel.com.pl/4204-wzorcowe-zrodlo-mocy-akustycznej/.