Jak wybrać najlepszy okap kuchenny dla Twojej kuchni?

Jak wybrać najlepszy okap kuchenny dla Twojej kuchni?

Jak wybrać najlepszy okap kuchenny?

Wybierz okap do swojej kuchni ze świadomością

Najlepszy okap kuchenny powinien być wybrany przede wszystkim w oparciu o potrzeby i możliwości danej kuchni. Przedstawiamy przegląd najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okapu.

Jaki wybrać rodzaj okapu?

Rodzaj okapu będzie bezpośrednio zależał od przestrzeni w kuchni, a także od tego jakie funkcje ma spełniać okap. Rozważ jednostki okapu z kanałem odprowadzającym lub wymurowane okapy. W obu przypadkach będziesz mógł zdecydować się na okapy przyścienne, okapy wyspowe, podsufitowe lub też okapy teleskopowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu?

  • Ulubiona funkcja kuchenna – wybierz okap, który ma np. wyciąg do pieczenia, gotowania na parze lub zapobieganie pary.
  • Efektywność energetyczna – wybierz okap energooszczędny, co wpłynie na niższe rachunki za energię i lepszy stosunek ceny do funkcji.
  • Moc urządzenia – szczególną uwagę należy zwrócić na moc okapu. Powinna ona być odpowiednie adekwatna do wielkości powierzchni kuchni.
  • Ilość filtrów – okapy tego typu mają oczyszczające właściwości, dlatego ważne jest, aby szukać okapu z kilkoma filtrami, np. metalowym lub węglowym, który można łatwo umyć.

Jaką cenę uznać za odpowiednią?

Wybierając okap do kuchni, cena staje się jednym z ważniejszych czynników. Z drugiej strony ważne jest wybranie okapu wysokiej jakości w odpowiednią cenę. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie okapów różnych rodzajów i cen.

Rodzaj okapu Cena
Okapy przyścienne od 500 zł
Okapy wyspowe od 1000 zł
Okapy teleskopowe od 990 zł
Okapy podsufitowe od 300 zł

Wybór okapu do Twojej kuchni to wybór, którego nie powinno się lekceważyć. Pamiętaj, że ma on działać przez lata, dlatego należy owego dokonać z dużą uważnością i zrobić każdy krok z rozwagą.

Nowoczesne okapy kuchenne – jak wybrać ten najlepszy?

Kluczowe kryteria w wyborze okapu kuchennego

Wybór nowoczesnego okapu kuchennego ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz, aby Twój domowy czas na gotowanie był jak najprzyjemniejszy. Dobry okap zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i dystrybucję zapachów w Twojej kuchni.

Aby pomóc Ci w wyborze, proponujemy stworzyć tabelę z kluczowymi kryteriami wyboru. Warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj emitowanych zapachów, przepływ powietrza, jak również szumu wytworzonego przez okap. Wybierając idealny okap kuchenny, musisz także wziąć pod uwagę takie rzeczy jak design i typ sterowania – czy jest on sterowany mechanicznie, czy też przy pomocy pilota.

Kryteria Opis
Rodzaj zapachów Jaki rodzaj zapachów chcesz odciągać (grzybów, lub innych zapachów)?
Przepływ powietrza Jakim przepływem powietrza dysponujesz?
Poziom hałasu Ile hałasu stwarza Twój okap kuchenny?
Design Czy design okapu jest dla Ciebie ważny?
Typ Czy wolisz okap sterowany mechanicznie, czy przy pomocy pilota?

Jeżeli odpowiednio sporządzisz listę wymagań i wpiszesz je w powyższą tabelę, łatwiej będzie Ci dokonać właściwego wyboru. Zwróć jednak uwagę, aby idealny okap pasował do stylu Twojej kuchni. Na koniec opowiedz znajomym o Twoim doświadczeniu kupna najlepszego okapu kuchennego. Dzięki takiemu zestawowi kryteriów, Twój wybór będzie doskonały.

Wybierz najlepszy okap kuchenny, który poprawi wygląd i funkcjonalność Twojej kuchni

Decydując się na sprzęt AGD do kuchni, należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście wybór najlepszego okapu kuchennego, który będzie pasować do stylu kuchni, a jednocześnie spełniał wszystkie wymagania dotyczące funkcjonalności. Przy zakupie okapu warto wziąć pod uwagę jego rozmiar i kształt, wydajność i moc oraz rodzaj filtra.

Rozmiar i Kształt Okapu Kuchennego

Podczas wyboru okapu, należy wziąć pod uwagę rozmiar oraz kształt, by dobrać odpowiednie urządzenie do wielkości kuchni. Do małych, kompaktowych pomieszczeń idealnie nadają się okapy nakładkowe, systemy podszafkowe lub okapy wyspy. Natomiast do przestronnych kuchni świetnie sprawdzą się okapy wysuwane, powietrzno-wodne, a nawet okapy grunwaldzkie.

Wydajność i Moc Okapu Kuchennego

Szczególnie ważną kwestią jest wybór urządzenia o odpowiedniej wydajności i mocy. Najefektywniejsze są okapy o wydajności mocy około 600 m3/h. Wybierając moc silnika, trzeba uświadomić sobie, że im większa moc, tym okap wyciąga tłuszcz i zapachy szybciej. Zaawansowane modele okapów mogą wyciągać do 800 m3/h, ale wiąże się to ze wzrostem zużycia energii elektrycznej.

Rodzaj Filtra

Ostatnim kryterium przy wyborze okapu jest rodzaj filtra. Najlepszym wyborem jest filtr węglowy, który ma zdolność do całkowitego pochłaniania tłuszczu, zapachu oraz całej masy drobnych cząstek. Można także wybrać filtry metalowe lub higieniczne. Filtry metalowe są najtrwalszymi i polecanymi jednocześnie filtrami do okapów, są niezwykle skuteczne. Filtry higieniczne zbierają dodatkowo białka rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu pozwalają zredukować ilość mikroorganizmów, bakterii i wirusów, zapobiegając możliwych chorobom.

Tabela Porównawcza Wybranych Modeli Okapów

Model Okapu Rozmiar Moc Rodzaj Filtra
Okap wysuwany Duży ok. 800 m3/h Węglowy
Okap nakładkowy Średni ok. 600 m3/h Metalowy/higieniczny
Okap wyspa Mały ok. 400 m3/h Metalowy/higieniczny

Koniecznie należy wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione kryteria, by móc wybrać najlepszy okap kuchenny, spełniający wszystkie wymagania. Wybór odpowiedniego okapu będzie wpływał zarówno na jakość powietrza w Twojej kuchni, jak również na jej stronę estetyczną, a także funkcjonalność.Zastanawiasz się jaki okap kuchenny będzie najlepszy dla Twojej kuchni? Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak wybrać okap, który będzie doskonałym uzupełnieniem Twojej kuchni: https://shop.systemair.com/pl-PL/okapy–kuchenne/c40153.