Czy fotowoltaika w Cieszynie jest opłacalna?

Czy fotowoltaika w Cieszynie jest opłacalna?

Czy fotowoltaika w Cieszynie jest ekonomicznie uzasadniona?

Analiza ekonomiczna i na co zwrócić uwagę przy wyborze

Instalacje paneli słonecznych w Cieszynie i okolicach to koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność w ostatnich latach. Przemyślane użytkowanie energii słonecznej ma możliwości obniżenia wydatków energetycznych, a tym samym możliwości pozyskania istotnych oszczędności. By jednak w pełni skorzystać z oszczędności związanych z fotowoltaiką, trzeba wziąć pod lupę koszty, które wiążą się z zainstalowaniem odpowiedniego systemu. Aby przeanalizować ekonomiczne aspekty wykorzystania energii słonecznej, wzięliśmy pod uwagę:

 • koszty zakupu,
 • koszty zainstalowania,
 • przewidywany czas trwania systemu,
 • żywotność,
 • efektywność energetyczną,
 • dofinansowanie,
 • prawo do odpisu.

Analiza kosztów i opłacalności jakie oferują panele słoneczne dla mieszkańców Cieszyna i okolic powinna skłonić właścicieli do przemyślenia zakupu paneli słonecznych w walce o zmniejszenie wydatków na zużycie energii. Tabela poniżej zawiera szczegółowy podział najważniejszych kosztów i przychodów:

Koszty Dochody
Koszt zakupu Uzyskanie dofinansowania
Koszt instalacji Prawo do odpisu
Koszt utrzymania Umowa z producentem energii

Uśredniając wszystkie kategorii kosztów, zasadniczo instalacja paneli słonecznych jest opłacalna, jeśli more wyprodukowanej energii będzie regularnie odsprzedawana producentowi energii. Istotnym elementem, który powinien być wzięty pod uwagę przy zakupie jest okres gwarancji paneli słonecznych i granice efektywności, które powinny zostać określone przez producenta.

Czy fotowoltaika w Cieszynie jest opłacalna?

Fotowoltaika – zyski w Cieszynie

Energia słoneczna to jeden z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej. Jak podają badania, od wprowadzenia w Cieszynie fotowoltaiki, koszty wytwarzania energii są niższe niż podawane przez poprzednie systemy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dotyczy osób, które walczą ze skutkami szkodliwych emisji i chcą przejść na bardziej ekologiczne źródła energii. Nowi właściciele paneli fotowoltaicznych na pewno bacznie przyglądają się istniejącym dodatkowym korzyściom.

Fotowoltaika zmniejsza koszty energii w Cieszynie poprzez szybką instalację, niskie koszty eksploatacji i doskonałe wykorzystanie energii słonecznej. Właściciele paneli fotowoltaicznych zmniejszają swoje rachunki za energię w ciągu pierwszych 5 lat użytkowania paneli o ok. 60%. Sektor energii słonecznej generuje również szeroki zakres dodatkowych korzyści, w tym:

 • Poprawa stanu środowiska
 • Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
 • Poprawa rynku energii na szczeblu lokalnym
 • Uzyskanie wsparcia finansowego w postaci dotacji lub gwarancji
 • Uzyskanie niskich, stabilnych cen energii

Według raportu OCO Global, inwestycja w energię słoneczną w Cieszynie ma ogromny potencjał i może być bardzo opłacalna. Przeprowadzone badania pokazują, że systemy fotowoltaiczne mogą przynieść znaczne oszczędności. Co więcej, inwestycja w technologię słoneczną przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, znacznie zmniejsza emisje CO2 i ogranicza inne zanieczyszczenia. W związku z tym, fotowoltaika w Cieszynie jest niezwykle bogatą inwestycją, wartą rozważenia.

Czy instalacja fotowoltaiczna w Cieszynie jest opłacalna? Sprawdzamy!

Kalkulacja opłacalności oraz oczekiwanych pozytywnych efektów środowiskowych

Instalacja paneli słonecznych w Cieszynie może okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Inwestycja ta w dłuższej perspektywie czasowej może być nie tylko źródłem oszczędności dla domu czy firmy, ale także zapewnić oszczędności w zużyciu energii przez Cieszyński krajobraz, np. w parkach, na plażach, itd.

Aby obliczyć opłacalność inwestycji w instalacje fotowoltaiczną w Cieszynie, należy najpierw przeanalizować następujące czynniki:

 • Dostępność i jakość światła słonecznego.
 • Wielkość inwestycji oraz potencjalne przyszłe korzyści.
 • Rodzaj i jakość zastosowanego sprzętu.
 • Koszty instalacji oraz eksploatacji.

W przypadku Cieszyna nie jest to zadanie proste, gdyż zarówno wielkość oraz koszt instalacji jak i jej oczekiwane korzyści zależą w dużej mierze od dostępności i jakości światła słonecznego. Różnica w natężeniu promieniowania słonecznego w porze dziennej i nocnej może wpływać na Twój zarobek z instalacji fotowoltaicznej.

Dla porównania, można przeanalizować zużycie energii w pozostałych miastach, aby zobaczyć jaki wpływ na opłacalność ma różnica w zapotrzebowaniu na energię w miejscu inwestycji oraz w innych regionach.

Miasto Średnie zużycie energii
Cieszyn 100kWh/miesiąc
Kraków 125kWh/miesiąc
Rzeszów 80kWh/miesiąc

Z tego wynika, że potencjalny inwestor w Cieszynie powinien dokładnie przeanalizować wspomniane wyżej czynniki aby móc określić pełne zalety i wady inwestycji w instalację paneli słonecznych w porównaniu do innych alternatywnych źródeł energii.Jeśli według Ciebie fotowoltaika w Cieszynie jest opłacalna – zajrzyj na ten link, a dowiesz się więcej na ten temat: https://www.yap-energy.com/fotowoltaika-cieszyn-1.